Redirect domén, či překlepových domén je jednou z nejčastěji zakazovanou technikou, kterou si v rámci affiliate programů zadávají prakticky všichni inzerenti. Vyloučením různých překlepů domén zamezujete parazitování na svém pracně tvořeném brandu. V rámci PPC lze tato slova snadno definovat a hlídat si jejich zneužití, ale jak to ohlídat v affiliate?

podvody v affiliate marketingu

Jak zkontrolovat affiliate linky

Odpověď, jak si ohlídat redirect v rámci affiliate, se skrývá v zobrazení odkazované URL v přehledu objednávek (Click Refferring URL). Pokud váš program neumožňuje zobrazit URL adresy, ze kterých přichází objednávky, máte vážný problém a osobně bych doporučil zatlačit na provozovatele s jejich implementací.

zdroj affiliate objednavky

U lepších programů lze v rámci exportu objednávek jednotlivé linky zkontrolovat a odhalit tak případné podvodníky. Ano, je to pracné procházet všechny objednávky, ale pokud jste alespoň trochu zruční v excelu, můžete si pomocí pravidel tuto kontrolu zautomatizovat.

Aby to nebylo jednoduché, přidám jeden příklad „experta“, který posunul tento podvod o kus dál. Princip podvodu: redirect překlepové domény na homepage vlastní stránky a z ní okamžitý redirect na web inzerenta s UTM parametry affiliate odkazu. Vše se odehraje na pozadí a běžný návštěvník tento proces ani nezaznamená.

Překlepová doména Redirect > web partnera + přidání utm affiliate Redirect >web affiliate inzerenta

Jak se bránit?

Bránit se můžete vlastní aktivitou manažera. Běžnou kontrolou příchozích URL můžete narazit na „podezřelé“ URL např. větší množství objednávek z homepage, kde se nenachází žádné prvky, které na vás odkazují. Pokud se nejednalo o časově omezenou akci na HP, jako je publikování speciálního banneru, či umístění tlačítka, je vhodné provést hlubší kontrolu, či daného publishera požádat o vysvětlení. Pokud s odpovědí publishera nebudete spokojeni, doporučuji se obrátit na správce sítě, který by měl danou situaci vyřešit.

Osobně doporučuji přidat do podmínek větu, že jsou zakázána jakákoliv přesměrování domén, včetně překlepových. Obecná informace v podmínkách programu typu – Přesměrování domény: X nemusí být dostačující.

Upozorněním kolegů v affiliate komunitě jistě také neuděláte chybu, třeba příště odhalí podvodníka někdo další a společně docílíme vyčištění od těchto „parazitů“. Narazili jste na tento druh podvodu, či jinou podobu? Napište mi.

Affiliate consultant

Jiří Tobiáš

Spravuji více než 30 affiliate programů napříč 28 zemí v Evropě. Nabízím konzultace, audity, vedení i kompletní správu programů v rámci jasně stanovených cílů.

Affiliate specialist Jiří Tobiáš

Spojme se